Salma Tavukçulukta Bakım ve Besleme

Sayın Müşterilerimiz aşağıda değinmiş olduğumuz bilgiler salma tavukçulukta uygulanması gereken yöntemler olup, sizlerin aldığı hayvanlarda ürün performansını en iyi seviyede tutmanız için hazırlanmıştır.

HAYVAN GELMEDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKEN UYGULAMALAR;

·        Kapalı alanda birim alana en fazla 7 adet tavuk olarak hesap edilmelidir.

·        Kümese konulacak yemlik ve suluklar askı veya otomatik olarak iki farklı tipten biri seçilebilmekte ancak yemlik ve suluk adetleri mutlaka hayvan sayısı dikkate alınarak belirlenmelidir. Bu konuda detaylı bilgi için bizlere danışmanız gerekmektedir.

·        Hayvanlar kümese girmeden önce mutlaka tabana kaba talaş serilmeli; yaz ayında 4-6 cm kış ayında ise 8-10 cm kalınlıkta olmalıdır.

·        Kümese dijital termometre asılmalı, içerideki sıcaklık ve nem ölçülmelidir.

·        Kümes içerisinde sıcaklık 18 ile 22 0C aralığında, nem ise % 60 civarında olmalıdır.

·        Kümes hazırlıkları tamamlandığında hayvan girişinden önce kümes içine dezenfeksiyon yapılmalıdır.

HAYVAN GELDİKTEN SONRA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER;

·       Tavuklar 16 haftalık olarak gönderilmekte olup, başlangıç olarak piliç geliştirme yemi kullanmanız gerekmektedir. Sürüdeki yumurta randımanı % 5’ e ulaştığında yumurta yemine geçiş yapılmalıdır.

·       Tavuklar başlangıçta 100 gr yem tüketmekte, hayvanında yaşının ilerlemesiyle 130 gr’ a kadar yükselmektedir.

·       Tavukların yemlikleri hiç boş kalmamalı daima tabaklarda yem bulunmalıdır. Sürünün yumurta randımanı % 5’ in üzerine çıktığında hava koşulları uygun ise tavuklar dışarıya salınabilmektedir. Gezinti alanına yonca, maydanoz, kekik, nane vb. yeşillikler ekilmesi yumurtanın aromasına ve doğallığına katkıda bulunacaktır.

·       Suluklar sık sık kontrol edilmeli, içme suyunun taze ve temiz olması gerekmektedir.

Tüm bunların yanı sıra 1 adet kümes takip defteri hazırlanmalı, günlük olarak yapılan uygulamalar ve kümesin durumu not edilmelidir.