• info@acartavukculuk.com.tr

Salma (Gezen) Tavukçuluk

Salma tavukçuluğun temeli insan sağlığı için uygun,sağlıklı ve doğal yumurtalar elde etmek ve aynı zaman da tavuklara doğal yaşama ortamları sağlayarak hayvan refahı ön planda tutmaktır.  Salma tavukçuluk sektörü tüm dünyada insanların sağlıklı gıdaya olan artan talebine karşılık her geçen gün büyümekte ve gelişmektedir. 

Salma tavukçuluk demek köyler de amatörce beslediğimiz köy tavukları gibi sağlıksız kümesler de rastgele besleme ile hiç yem vermeyerek yumurta üretimi yapmak değildir. Tavuklara verilen rasyon içeriği belli ve hayvanın hafta yaşına uygun yemler ile beslenmenin yanı sıra doğal gezinti ortamında ekilen yeşillikler ile de besin takviyesi yapılmaktadır.Her sektörde olduğu gibi  göz ardı edilmemesi gereken önemli detaylar ve işin teknik kısımları bulunmaktadır. Konu ile ilgili firma bünyemizdeki uzman ziraat mühendisi ve veteriner hekim arkadaşlar tarafından sizlere danışmanlık hizmeti sağlanmaktadır.

Doğru ve kazançlı bir üretim yapmak, her türlü ekipman ve  malzeme tedariklerinizi firmamızdan yapabilirsiniz.

Salma Tavukçulukta Irk Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Konular?
– Yumurta Pazarı

– Pazara Uygun Yumurta rengi

– Yumurta Rengine Uygun Tavuk

Salma Tavukçuluk denildiğinde akla ilk gelen ırklar atak-s ve lohman brown' dur.  Firmamızda yumurta tavuğu satışlarımız 12 ay boyunca devam etmektedir. Satışa sunulan yarkalarımız 16/17 haftalık olup yumurtlama dönemine 20-25 günü kalmış olan yarkalardır.
Yarkalarımız sizlere teslim edildikten 20-25 gün içerisinde ilk yumurtalarını vermeye başlar.
Yumurtalık yarkalarımızın aşıları veteriner hekim kontrolünde gününde ve zamanında yapılmakta olup, aşı kartları ve bakım belgeleri sevkiyatlarda teslim edilmektedir.
Kümes numarası olan firma ve kişilere ilçe tarımdan sağlık raporları verilmektedir.
Siparişler 100 adet ve üzeri alınmaktadır.
Türkiye' nin her iline ücretsiz nakliye imkanımız vardır.


okumak için tıklayınız...

Salma Tavukçulukta Bakım ve Besleme

Sayın Müşterilerimiz aşağıda değinmiş olduğumuz bilgiler salma tavukçulukta uygulanması gereken yöntemler olup, sizlerin aldığı hayvanlarda ürün performansını en iyi seviyede tutmanız için hazırlanmıştır.

HAYVAN GELMEDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKEN UYGULAMALAR;

·        Kapalı alanda birim alana en fazla 7 adet tavuk olarak hesap edilmelidir.

·        Kümese konulacak yemlik ve suluklar askı veya otomatik olarak iki farklı tipten biri seçilebilmekte ancak yemlik ve suluk adetleri mutlaka hayvan sayısı dikkate alınarak belirlenmelidir. Bu konuda detaylı bilgi için bizlere danışmanız gerekmektedir.

·        Hayvanlar kümese girmeden önce mutlaka tabana kaba talaş serilmeli; yaz ayında 4-6 cm kış ayında ise 8-10 cm kalınlıkta olmalıdır.

·        Kümese dijital termometre asılmalı, içerideki sıcaklık ve nem ölçülmelidir.

·        Kümes içerisinde sıcaklık 18 ile 22 0C aralığında, nem ise % 60 civarında olmalıdır.

·        Kümes hazırlıkları tamamlandığında hayvan girişinden önce kümes içine dezenfeksiyon yapılmalıdır.

HAYVAN GELDİKTEN SONRA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER;

·       Tavuklar 16 haftalık olarak gönderilmekte olup, başlangıç olarak piliç geliştirme yemi kullanmanız gerekmektedir. Sürüdeki yumurta randımanı % 5’ e ulaştığında yumurta yemine geçiş yapılmalıdır.

·       Tavuklar başlangıçta 100 gr yem tüketmekte, hayvanında yaşının ilerlemesiyle 130 gr’ a kadar yükselmektedir.

·       Tavukların yemlikleri hiç boş kalmamalı daima tabaklarda yem bulunmalıdır. Sürünün yumurta randımanı % 5’ in üzerine çıktığında hava koşulları uygun ise tavuklar dışarıya salınabilmektedir. Gezinti alanına yonca, maydanoz, kekik, nane vb. yeşillikler ekilmesi yumurtanın aromasına ve doğallığına katkıda bulunacaktır.

·       Suluklar sık sık kontrol edilmeli, içme suyunun taze ve temiz olması gerekmektedir.

Tüm bunların yanı sıra 1 adet kümes takip defteri hazırlanmalı, günlük olarak yapılan uygulamalar ve kümesin durumu not edilmelidir. 


okumak için tıklayınız...